Şeker Hastalığının Vücuda Verdiği 6 Zarar
22 Aralık 2020
Ginsengin Kanıtlanmış 6 Faydası
8 Haziran 2021

Kanser Tedavisinde Etkili 5 Tıbbi Bitki

Kanser Tedavisinde Etkili 5 Tıbbi Bitki

Kanser vücudun herhangi bir organında ya da dokusunda yer alan hücrelerin aşırı çoğalması veya kontrolsüz bir biçimde çoğalmasıyla ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Günümüzde bilinen 200’ü aşkın kanser tipi vardır. Kanserin oluştuğu doku hastalığa ismini verir.

Kanser günümüzün beslenme alışkanlıklarına paralel olarak artış gösteren ve ölümcül olabilme özelliğine sahip bir hastalıktır.

Bu hastalıktan korunabilmek için öncelikle sigara alkol gibi kötü alışkanlıkların kenara bırakılması gerekmektedir. Obezite ve yetersiz fiziksel aktivite de kansere yakalanma riskini arttıran faktörlerin başında gelir.

Kanserle savaşta erken teşhis oldukça önemlidir. Bu yüzden periyodik olarak kanser taraması yaptırmak son derece faydalıdır.

Kanserde cerrahi yöntemlerin yanı sıra, radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Tüm bu tedavilerin yanı sıra hastanın tamamlayıcı tıp olan fitoterapiden de destek alması sürecin daha sağlıklı bir şekilde işlemesine olanak sağlar.

Bitkisel tedavinin kanserle savaşta 4 olumlu etkisi.

  • Tıbbi bitkiler kansere yakalanma riskini aza indirir. Kanserden koruyucu etkiye sahiptir.
  • Hastanın kemoterapi gibi süreçlerde çöken bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır.
  • Hastalığın farklı organlara sıçrama yani metastaz durumuna önlem almada etkilidir.
  • Bitkisel tedavi kanser kök hücrelerini hedef alır. Vücudumuzda işlemini yitiren hücreler kendini öldürür. Fakat kanser hücreleri böyle değildir. Tıbbi bitkiler kanser hücrelerine artık kendini imha etmesi gerektiği mesajını iletir.

Gerek kansere yakalanmamak gerekse kanser tedavi sürecinde kullanılan, günlük hayatımızda da bağışıklığımızı arttırabilecek tıbbi bitkilere göz atalım.

1- Brokoli

Brokoli çok sayıda antioksidan barındıran, insan sağlığı için en önemli sebzelerin başında gelir. Kanser tedavisinde özellikle bağışıklığı arttırıcı etkisinden dolayı tercih edilir. Vücudun pH düzeyini dengeleyici bir etkisi vardır. Kanser riskini azaltır hemen hemen tüm kanser türlerinde kullanılır. C vitamini, K vitamini, demir, fosfat, manganez, folat potasyum ve protein bakımından zengindir.

2- Propolis

Arıların kovanlarını korumak, yalıtmak ve temiz tutmak için ürettikleri reçine benzeri su geçirmeyen yapıya “propolis” denmektedir. Antioksidan ve antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Propolis hakkında yapılan araştırmaların giderek artması bu maddenin bağışıklık sistemine olan eşsiz katkısını ortaya çıkarmıştır. Kanser hastalarının en önemli problemi hastalığın bağışıklık sistemine saldırması ve vücut direncinin düşmesi gelmektedir. Propolis bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak hastalıkla savaşma direncini hastaya geri kazandırır.

3- Meyan Kökü

Meyan kökü kansere karşı koruyucu tıbbi bitkilerin başında gelir. Prostat, deri kanseri, karaciğer kanseri, kalın bağırsak kanseri gibi hastalıklarda tavsiye edilen bitkilerin başında gelir.

4- Zerdeçal

Zerdeçal Uzakdoğu tıbbında çok eskiden beri kullanılan tıbbi bitkilerin başında gelir. Anti-kanserojen özelliği olan ve güncel araştırmalarda sıkça yer verilen bir kök bitkidir. Zerdeçala sarı rengini veren kurkumin, kanserle savaşta kullanılmaktadır.

Zerdeçal bağışıklık sistemini güçlendirir, kansere yakalanma riskini azaltır, birçok kronik hastalığın tedavisinde kullanılır. Tıbbi bitkiler konusunda en çok araştırılan bitkilerin başında gelir.

Zerdeçal aynı zamanda kalp damar hastalıklarında da kullanılmaktadır. Damar Tıkanıklığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazısından daha fazla bilgi alabilirsiniz.

5- Çörek Otu

Arapçada kutsanmış tohumlar anlamına gelen çörek otu “mucizevi bitki” olarak görülür. Bu şekilde adlandırılmasının birçok sebebi vardır. Sindirime yardımcı olur, astım ve koah tedavisinde etkilidir ve elbette kanser tedavisinde en etkili tıbbi bitkilerin başında gelir. Klinik araştırmalarında Antioksidan özelliği göstererek DNA yapısına etki ettiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini düzenleyici etkileri sayesinde kanser hastalarının vücut direncini sağlamalarına da yardımcı olmaktadır.

Çörek otunun kanser hücrelerine karşı en büyük meziyeti ise hücrelerinin artık kendini imha etmesi gerektiği bilgisini aşılamasıdır. Kanser hücrelerinin kendi kendini yok etmesini sağlar.

Çörek otu kan şekeri dengeleyen özelliğe sahip bir bitkidir. Şeker Hastalığının Vücuda Verdiği 6 Zarar yazısından diyabet hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kanser hastalığında bitkisel tedaviden nasıl faydalanılır?

Tıbbi bitkilerin kullanımı mutlaka bir uzmana danışarak yapılmalıdır. Tıbbi bitkiler “yan etkisi olmadığı için her şekilde kullanılabilmektedir” algısı son derece yanlıştır. Hangi hastalıklarda hangi bitkilerin özlerinin, hangi etken maddelerinin kullanılması gerektiği Fitoterapi Uzmanı olan doktorlar tarafından bilinmektedir.

Türkiye’nin önde gelen fitoterapi uzmanlarından biri olan Dr. Hakan Özkul’dan kanser tedavisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kanser Hakkındaki Sorularınızı Doktor Hakan Özkul’a Sorun!


    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.