Kanser Tedavisinde Etkili 5 Tıbbi Bitki
19 Ocak 2021
Tıbbi Bitkilerin Kısırlığa 7 Faydası
6 Eylül 2021

Ginsengin Kanıtlanmış 6 Faydası

Ginseng özellikle Asya’da yüzyıllardır kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Genel olarak kalın kökleri bulunur 10’dan fazla çeşidi vardır. Bitkisel tedavide yaygın olarak kullanılan ginseng “Kore Ginseng”i veya “Panax Ginseng” olarak bilinir.

Çok uzun süredir tamamlayıcı tıpta kullanılmasından kaynaklı olarak bu bitkinin hangi hastalıklarda nasıl kullanılması gerektiği iyi bir biçimde bilinmektedir.

Gelin şimdi ginsengin hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığına göz atalım.

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Ginsengin en önemli faydalarından biri bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Kemoterapi alan kanser hastaları üzerinde yapılan çalışmalarda düzenli ginseng takviyesi alan hastaların, grip gibi enfeksiyonlara yakalanma riskinin %35 daha az olduğu gözlemlenmiştir.

Bu açıdan kanser gibi hastalıkların tedavi sürecinde ginseng gibi takviye edici gıdaların kullanımı kanserle savaşta son derece önemlidir. Yorgunluk hissinin ortadan kalkmasını sağlayan bir etkiye sahiptir. Bu yüzden sağlıklı bireyler de günlük hayatlarında daha dinç hissedebilmek için kullanabilir.

2. Kolesterolü Düzenler

Kolesterol kan plazmasında taşınan, endokrin sistem ve sindirim sisteminde önemli görevlere sahip yağ benzeri bir maddedir. Sağlıksız beslenmek kolesterol kolesterol oranını arttırır ve bu durum vücutta baş dönmesi, ağrı, ayaklarda yara, nefes darlığı gibi durumlarla kendini gösterir.

Ginseng adoptojen bitkiler sınıfındadır ve vücutta dengeleyici bir etki yaratır. Bu durum kolesterol için de geçerlidir.

3. Tansiyonun Düzenlenmesinde Yaygın Olarak Kullanılır

Ginsengin dengeleyici etkisi tansiyonun dengelenmesini de sağlamaktadır. Bu şifalı bitki tansiyon yüzyıllardır özellikle Çin’de tansiyonun dengelenmesi için kullanılmaktadır. Tansiyon hastaları için Avrupa’da da doktor kontrolünde ginseng kullanımı oldukça yaygındır.

4. Kan Şekerini Düşürmede Etkilidir

Ginseng kan şekerini düşürebilen bir etkiye sahiptir. İnsülin üretiminin ve hücrelerde kan şekeri alımının arttırılması sayesinde şekeri dengeler. Fakat her ginseng aynı etkiye sahip değildir. Kırmızı ginseng bu kan şekerini düzenlemede çok daha faydalıdır. Bu yüzden Ginseng tüketirken mutlaka doktorunuza danışmanız veya Fitoterapi alanında sertifika almış doktorlardan yardım almanız gerekir. 

Diyabetin vücuda verdiği zararları öğrenmek Şeker Hastalığının Vücuda Verdiği 6 Zarar yazısına göz atabilirsiniz.

5. İktidarsızlık Gibi Problemlerde Yaygın Olarak Kullanılır

Ginseng dokulardaki okdisadif stresi azaltır. Erkek üreme organındaki kan akışını düzenler. Böylelikle iktidarsızlık önemli cinsel sorunların da giderilmesini sağlar.

Ginseng hormonlarda da dengeleyici bit etkiye sahiptir. Hormon üretiminin az olması durumunda üretimin arttırılmasını sağlar.

6. Koroner Arter (Damar Sertliği & Tıkanması) Hastalığında Kullanılır

Damar sağlığını koruyabilmek vücudun tüm organlarının doğru şekilde çalışmasını sağlar. Damarlarda meydana gelebilecek her türden aksaklık beslediği organın düzgün çalışmasını işlevini yitirmesine sebep olur. Bu konu ile ilgili ele aldığımız Damar Tıkanıklığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazısından daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ginseng, Ginsenozitler adı verilen saponozit karışımlarını taşımaktadır. Damar sağlığını korumak açısından oldukça önemli olan ginsenozitler damar sertleşmesi veya tıkanması gibi durumlarda doğru şekilde kullanılması, sorunlu damarlarda kan akışını normal hale getirebilmek açısından oldukça önemlidir. Doğu tıbbında Ginseng’in yaygın şekilde kullanılmasının sebeplerinin başında bu durum gelir.

Ginseng Kullanımda Dikkat Edilmesi Gerekenler!

  • Bitkisel tedavi hastaların genel sağlık durumuna bakılarak uygulanır. Tıpkı ilaçların fazla kullanılmasının yarattığı sonuçlar gibi Ginseng gibi şifalı bitkilerin fazla kullanımı da sorunlara yol açabilir bu yüzden doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir. 
  • Ginseng, 10’dan fazla türe sahiptir. Her Ginseng fitoterapide kullanılmaz. Hastalığa göre ginseng kullanılır. Bu yüzden aktardan alınan her ginsengin sizi tedavi edeceğini düşünmek bir yanılgıdır.
  • Fitoterapide oldukça yaygın olarak kullanılan Ginseng bu bitkinin özü elde edilerek tüketilir. Dolayısıyla aktardan aldığınınız ginsengi tüketmek sağlıklı beslenme adına iyi olsa da tedavi edici özelliği yok denecek kadar azdır.
!Uyarı; Bitkisel tedavi mutlaka doktor kontrolünde yapılmadır. Sağlık şikayetleriniz hakkında Dr. Hakan Özkul‘dan bilgi alabilirsiniz.

Sorunuzu Sorun Dr. Hakan Özkul Yanıtlasın


    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.