Ginsengin Kanıtlanmış 6 Faydası
8 Haziran 2021

Tıbbi Bitkilerin Kısırlığa 7 Faydası

Çağımızın en büyük problemlerinden olan kısırlık giderek yaygınlaşan bir grafik seyretmekte. Ülkemizde 2 milyon çift istedikleri halde çocuk sahibi olamıyor veya bu konuda problemler yaşıyor. Dünya genelinde her 7 çiftten biri kısırlık sorunları ile baş etmek zorunda kalıyor. Her geçen yıl erkek sperm sayılarında sayı bakımında önemli miktarda azalmalar yaşanıyor.

Yaşadığımız çevrenin bu durumun oluşmasında etkileri çok fazla. Sigara alkol kullanımı kısırlığın sebeplerinin başında geliyor. Yine stres kısırlık problemlerinin oluşmasında son derece etkili. İçtiğimiz sular, tükettiğimiz besinler, genel hava kalitesinin düşük olması gibi birçok faktör bugün kısırlığın yaygınlaşmasının önünü açıyor.

Kısırlık oluşumunun nedenleri nelerdir?

Kadınlarda

 • Erken menopoz
 • Adet düzensizlikleri
 • Yumurta gelişme geriliği
 • Polikistik over
 • Erken yumurta yetmezliği

Erkeklerde

 • Sperm sayısının yetersiz olması
 • Sperm şeklinin bozuk olması
 • Sperm ileri hareketinde azlık
 •  Varikosel
 • Azospermi

Gibi birçok sağlık problemi kısırlığın oluşmasına sebep olmaktadır.

Tıbbi bitkiler kronik birçok hastalığında tedavisinde olduğu gibi kısırlık problemlerinde de kullanılmaktadır. Bitkisel tedavinin (fitoterapi) kısırlık tedavisi üzerinde birçok olumlu etkileri vardır.

Fitoterapinin Kısırlığa Sağladığı Faydalar

 1. Erkeğin sperm üretimini teşvik etmek.
 2. Spermin kalitesinin yükselmesini sağlamak. (şeklinin ve hareketinin yüksek olması)
 3. Kadında yumurta gelişimini temin etmede.
 4. Hücrelerin yıpranmasını engellemek.
 5. Kök hücreleri korumak ve aktive etmek.
 6. Erkeklerde iktidarsız problemlerini ortadan kaldırmak.
 7. Yumurta tembelliğini önlemek.

Kısacası doğal bir gebelik ortamının yaratılması için tıbbi bitkilerden çeşitli şekillerde faydalanılmaktadır. Kanser tedavisinde etkili 5 tıbbi bitki yazısından kanser tedavisinde kullanılan tıbbi bitkilere ulaşabilirsiniz.

 

Kısırlıkta Kök Hücreler ve Fitoterapi


Kök hücreler vücutta diğer organların hücrelerine dönüşen temel hücrelerdir. Vücudun birçok organında yıpranan hücrelerin yerine geçmek üzere bekleyen bu hücreler kısırlık tedavisinde son derece önemlidir.

Bu hücrelerin önce çevre şartlarından kaynaklı olarak aldığımız toksik maddelerden korumamız gerekir. Tıbbi bitkiler toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar ve böylelikle bu hücrelerin korunmasında etkilidir.

Yine hücre yenileme aşamasında tıbbi bitkiler, yeni aktif olacak hücrelerin harekete geçebilmesini sağlama etkilerine sahiptir.

İstenilen hücre dönüşümleri sağlandığında erkek kısırlığında bu kök hücreler sağlıklı spermlere dönüşür. Kadın kısırlığında ise bu kök hücreler yumurta hücresine dönüşür.

Kadınlarda yumurta kök hücrelerini korumak ve aktive etmek tıbbi bitkilerin görevlerinden biridir.

Erkek kısırlığında kök hücreler üzerinden sperm oluşumu ve oluşan spermlerin kalitesini arttırmada tıbbi bitkilerden istifade edebilmekteyiz.

Fitoterapi Nasıl Yapılır?

Bitkilerle tedavi sağlık bakanlığının onayladığı bilimsel bir tedavi metodudur. Ancak bu tedaviyi kişiler aktardan aldıkları bitkilerle yapmaları mümkün değildir. Fitoterapi doktor kontrolünde hatta fitoterapi eğimi almış bu alanda çalışabilmek için yetkinliğe sahip uzman doktorların kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Fitotepide Kısırlık Tedavisi İçin Dr. Hakan Özkul’a Ulaşın

Dr. Hakan Özkul fitoterapide kısırlık alanında en yeni çalışmalara sahip doktordur. Tüm sorularınız, destek talepleriniz için Fitoterapi Uzmanı Dr. Hakan Özkul’a ulaşabilirsiniz.


  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.